ferie zimowe

Ferie zimowe

Ruch to zdrowie

Zawsze warto przypominać o tym, jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma ruch. Niegdyś informacja taka byłaby „oczywistą oczywistością”. Sport i grupa rówieśnicza stanowiły bowiem ciekawą alternatywę do czasu spędzonego w domu, w szkole, przy obowiązkach. Wraz z upowszechnieniem nowinek technologicznych zmienił się sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci. Charakter w jaki nowa technologia zdeterminowała aktywność dzieci, niestety negatywnie wpływa nie tylko na ich zdrowie, ale także na jakość relacji społecznych. Stąd niezwykle ważne jest, abyśmy jako świadomi rodzice zapewnili dziecku możliwość aktywnego spędzania czasu. Jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu naszych dzieci, wyróbmy w nich właściwe nawyki.

Aktywne ferie

Ferie zimowe stanowią doskonały moment na zwiększenie aktywności ruchowej naszych pociech. Wariantów spędzania wolnego czasu jest tak wiele, że z powodzeniem możemy wybierać, dostosowując je do naszych możliwości i upodobań.

Zabawa w śniegu

Biały puszysty śnieg chyba w każdym z nas wzbudza pozytywne odczucia i chęć zabawy. Zjeżdżanie na sankach, lepienie bałwana, bitwa na śnieżki to aktywności, które nie wymagają dużych nakładów. Przyczyniają się natomiast do polepszenia kondycji naszej i naszych dzieci. Już sam fakt wspólnego spędzania czasu z dziećmi na świeżym powietrzu, przy wykonywaniu aktywności związanych z radością i beztroską bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Narty lub snowboard

Co zrobić kiedy jednak śnieg nie spadnie? Wtedy warto zmobilizować się i wyruszyć na poszukiwanie śniegu. Nie muszą to być dalekie wyprawy na południe w góry lub włoskie Alpy. Ofertą zaśnieżonych stoków zachęcają ośrodki wczasowe także w innych rejonach Polski. To dobre rozwiązanie zwłaszcza, jeśli nasze dzieci są jeszcze małe. Mając do dyspozycji śnieg oraz stok możemy do naszych aktywności włączyć także sporty zimowe takie jak narciarstwo czy snowboard.

Jak sporty te wpływają na nasze zdrowie?

Niezwykle pozytywnie. Przede wszystkim wzmacniają układ oddechowy i krwionośny. Ponadto wzmacniają mięśnie, rzeźbiąc zdrową sylwetkę. Pozwalają także zminimalizować skutki stresu, dając chwilę zadowolenia i odcięcia się od codziennej rutyny i obowiązków. Pamiętajmy, „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Wybierając sporty zimowe jako rodzaj aktywności naszych dzieci powinniśmy jednak mieć świadomość, że są to sporty kontuzyjne z dużym prawdopodobieństwem urazu. Aby zminimalizować skutki ewentualnych zdarzeń, przygotujmy się na nie właściwie. Jakie czynniki wziąć pod uwagę? Przede wszystkim mierzmy siły na zamiary, a więc realnie oceńmy kondycję swoją i naszych dzieci. Być może potrzebna będzie dodatkowa rozgrzewka lub wsparcie instruktora? Być może poprzedni uraz lub ogólny stan zdrowia mogą mieć znaczący wpływ na ten rodzaj aktywności? Podejmując decyzję o o uprawianiu sportów zimowych, zaopatrzmy siebie i swoją rodzinę w odpowiednie ubezpieczenie NNW dla dziecka. To ważne aby ubezpieczenie to uwzględniało jazdę na nartach czy snowboard. Na rynku ubezpieczeń dostępne są ciekawe rozwiązania dla narciarzy. Uwzględniają one zwrot kosztów niewykorzystanego karnetu, czy swobodę wyboru czasu obowiązywania ubezpieczenia NNW. Jeśli na ferie zimowe wyjeżdżamy za granice Polski, wybierzmy odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. W tym przypadku także sprawdźmy, jaki rodzaj aktywności sportowych obejmuje ubezpieczenie.

Basen

Jeśli uznamy, że ze względu na konkretne uwarunkowania, sporty zimowe nie są odpowiednie dla nas i naszych dzieci, mamy do dyspozycji inny rodzaj aktywności. Mam na myśli pływanie. Jest to szczególny sport, bowiem aktywuje niemal wszystkie mięśnie organizmu bez zbędnego obciążenie kości i stawów. Przyczynia się w ten sposób do wzmocnienia kondycji i odporności. Pływać możemy zarówno latem jak i zimą. Dlatego pływanie stanowi dobrą formę aktywności także na ferie zimowe. Do jej realizacji możemy wybrać zarówno miejskie baseny i kąpieliska termalne, jaki i ośrodki wczasowe położone w innych miejscowościach. Warto rozważyć również szkółki pływackie funkcjonujące w ramach zimowych półkolonii. Pływanie może być także uzupełnieniem głównej aktywności zimowej. Istnieje wiele ofert hoteli czy ośrodków czasowych, które poza możliwością uprawiania sportów zimowych, wyposażone są także w baseny i kąpieliska.

Półkolonie sportowe

W większości dużych miast rodzice mogą spotkać się z licznymi ofertami półkolonii sportowych. Decydując się na wybór właściwej aktywności dla naszego dziecka, kierujmy się jego upodobaniami, zasobami kondycyjnymi oraz dyspozycjami osobowościowymi. Tak, aby uprawianie sportu było dla naszych pociech przede wszystkim aktywnością, w której mogą się realizować bez presji i stresu.

Ruch i właściwa aktywność sportowa wpływają pozytywnie na kondycję fizyczną i psychiczną dzieci. Wyrobienie właściwych nawyków ruchowych jest bowiem jedną z najlepszych inwestycji w dobrobyt dziecka.