ubezpieczenie nnw dla dziecka

Sport wyczynowy dla dziecka

Sport to zdrowie. Z tym stwierdzeniem zgadza się zapewne każdy z nas i co ciekawe w sondażach deklarujemy, że jako Polacy uprawiamy sport chętnie. Raport „ Sport w rodzinach” przeprowadzony przez Santander Consumer Bank mówi, że ok. 70% Polaków uprawia sport. Ponieważ jednak badania socjologiczne wskazują, że Polacy są o wiele bardziej optymistyczni w deklaracjach niż w rzeczywistości, możemy na wyniki spojrzeć z lekkiego dystansu.

Rodzinne uprawianie sportu

Z raportu wynika ponadto, że ok. 40% badanych zachęca do uprawiania sportu także swoją rodzinę. Czy w tych deklaracjach Polacy również przerysowują rzeczywistość? Miejmy nadzieję, że nie :). Uprawianie sportu przez naszych bliskich, zwłaszcza przez dzieci ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju. Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia nasze pociechy powinny ćwiczyć co najmniej godzinę dziennie. Niestety lekcje wf-u nie wystarczą. Najlepiej byłoby gdyby dzieci uprawiały wybrany sport na zajęciach w klubach sportowych. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest rodzinne uprawianie sportu.

Jaki sport dla dziecka?

Dla zdrowia nie ma znaczenia, czy dziecko uprawia sport wyczynowo czy amatorsko. Liczy się natomiast motywacja oraz proporcja. Psycholodzy sportu podkreślają, jak ważne jest, aby uprawiając sport, dziecko kierowało się motywacją wewnętrzną. Aby decyzja o trenowaniu opierała się na pasji i wewnętrznym przekonaniu o słuszności celu. Jeśli dziecko trenuje, ponieważ tego oczekują od niego rodzice czy rówieśnicy, motywacja do ćwiczeń bywa krucha. Często wówczas przy pierwszej możliwej okoliczności dzieci rezygnują lub nie czerpią przyjemności ze sportu. Zdarza się również, że rodzice wpływają na dziecko, aby wybrało konkretną dyscyplinę i osiągało najlepsze rezultaty, próbując w ten sposób zrealizować swoje niespełnione ambicje. Zazwyczaj towarzyszy temu zachwianie proporcji intensywności ćwiczeń. Dzieci ćwiczą zbyt dużo, obciążając nadmiernie swój organizm. Właściwa proporcja wysiłku w sporcie powinna wyrażać się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Sport wyczynowy dla dziecka

Tak samo, jak sport amatorski, sport wyczynowy może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Warunkiem jest tutaj oczywiście zachowanie właściwej motywacji i proporcji. Sport wyczynowy dla dziecka wymaga jednak więcej zaangażowania nie tylko ze strony małego sportowca ale również ze strony całej rodziny. Wyczynowe uprawianie sportu obliguje do:

  •  przestrzegania określonego ściśle rytmu – treningów, ćwiczeń, zawodów;
  •  wygospodarowania czasu pozalekcyjnego na ćwiczenia oraz czasu na dowożenie dziecka na treningi i zawody;
  •  przestrzegania diety, zapewniającej właściwy poziom energii;
  •  przygotowania finansowego;
  •  przygotowania na możliwe kontuzje.

Choć konieczność spełnienia wymogów wyczynowego sportu dla dzieci, może działać odstraszająco, to jednak przy odpowiedniej organizacji, możliwe jest osiągnięcie sukcesu. Wydaje się, że kluczem jest świadomość własnych możliwości, ograniczeń oraz uwarunkowań. Właściwe przygotowanie może ułatwić wyczynowe uprawianie sportu przez nasze pociechy.

Przygotowanie

Z naszej ubezpieczeniowej perspektywy rodzicom małych sportowców doradzamy wybór właściwego ubezpieczenia dla dziecka. Sport nieodzownie łączy się bowiem z kontuzjami, wymagającymi nierzadko długiej rekonwalescencji. Ryzyko urazu oraz związanych z nim kosztów hospitalizacji, operacji, porad specjalistów, lekarstw czy sprzętów ortopedycznych jest w przypadku wyczynowo uprawianego sportu zbyt duże, aby pozostawić je bez odpowiedniego przygotowania.  Rodzice powinni mieć również świadomość ryzyka długich przerw w nauce dziecka, wywołanych koniecznością hospitalizacji sportowca czy specyfiką urazu. Rozwiązaniem na takie okoliczności może być optymalnie skonstruowane ubezpieczenie NNW dla dziecka, które poza standardowym pakietem zawiera również wyczynowe uprawianie sportu.

Jedna myśl na temat “Sport wyczynowy dla dziecka

Możliwość komentowania jest wyłączona.